Peněženky

CO JSOU KRYPTOMĚNOVÉ PENĚŽENKY

Kryptoměnové peněženky jsou nástroj pro bezpečné uchovávání kryptoměn. Stejně jako své vydělané peníze máte na bankovním účtu, i kryptoměny musíte někde bezpečně uschovat. Jak je uvedeno výše, jedná se o digitální peníze, které nemají podobu žádných bankovek či mincí, které byste mohli dát do kapsy.

A kde je držet, když na bankovní účet je poslat (zatím) nelze? Odpověď je velice jednoduchá: V kryptoměnových peněženkách.

Peněženky mají dvě podoby. Buď jsou elektronické (softwarové), nebo mají fyzickou podobu (hardwarové). Pokud se budeme bavit o softwarových peněženkách, tak se prakticky jedná o programy do počítače či aplikace na telefon, které se chovají podobně jako již zmiňované bankovní účty. Hardwarové peněženky si pak můžete představit jako USB flash disk, nebo malou krabičku, na které lze kryptoměny nahrát. Ty si pak můžete vzít někam s sebou a máte je v bezpečí.

Oba druhy peněženek ukazují, kolik kryptoměn máte, zobrazují adresu (jakési „číslo účtu“), díky níž můžete kryptoměnu přijmout a zároveň můžete kryptoměny odesílat na jiné peněženky. Jaké peněženky využívat a jak kryptoměny na peněženky poslat?

 

Online peněženky pro kryptoměny, burzy a směnárny

Online peněženka Blockchain.info

Online peněženka Blockchain.info

Když si vytvoříte účet na burze, tak se vám automaticky vytvoří také online peněženka pro kryptoměny. Vypadá to lákavě, protože obchodník nemusí žádné ukládání kryptoměn řešit, vše za něj vyřeší burza, jenže tento způsob ukládání digitálních měn není příliš bezpečný. Digitální mince ve všech případech totiž svěřujete třetí straně. Burza může zkrachovat, být vykradena anebo může peníze klientů zpronevěřit. Klienti nemají přístup k privátnímu klíči (nebo nejsou jediní) a jsou tak odkázáni na férové jednání společnosti. Současně musí doufat, že společnost zajistí dostatečné zabezpečení. A ne vždy tomu tak je.

Například v roce 2014 kvůli krádeži 650 tisíc BTC zkrachovala burza MtGox. V roce 2016 ztratila burza Bitstamp téměř 20 tisíc BTC a 120 tisíc BTC ukradli hackeři z burzy Bitfinex. Pokud nemusíte, tak si raději digitální mince z burzovního účtu pošlete na vlastní peněženku. Příliš bezpečné nejsou ale ani internetové virtuální kryptoměnové peněženky. Například u populární internetové peněženky Blockchain.info nemají klienti vůbec přístup k privátnímu klíči.

Počítačová a mobilní kryptoměnová peněženka

Softwarová kryptoměnová peněženka Bitcoin Core

Softwarová kryptoměnová peněženka Bitcoin Core

O něco bezpečnější jsou softwarové peněženky. Softwarové peněženky jsou virtuální peněženky, které si stáhnete do počítače. V peněžence si můžete vygenerovat nový účet (respektive nový privátní klíč) a na účtu lze vytvořit libovolný počet adres. Softwarové peněženky si můžete stáhnout v plné (full) verzi nebo v odlehčené (Light) verzi. Odlehčená verze neuchovává kopii celého blockchainu, ale jen jeho část. Důvěryhodné jsou oficiální softwarové peněženky (např. Bitcoin Core nebo Ethereum Wallet), nicméně ani ty nezaručují 100% bezpečí. Základem je samozřejmě silné a dlouhé heslo, ale i to může být prolomeno. Třeba pomocí skrytého hackerského programu, který zaznamenává vše, co píšete (tzv. keylogger).

Nemalé popularitě se těší také virtuální peněženky do chytrého mobilního telefonu. Ty jsou praktické zejména, pokud s bitcoiny (a dalšími kryptoměnami) aktivně platíte, protože mobil máte většinou u sebe. K privátnímu klíči u softwarové peněženky máte přístup jen vy, nicméně i zde existují různé kybernetické hrozby. Dejte si pozor také na některé mobilní peněženky, které fungují na principu online peněženek, takže k vašemu privátnímu klíči má přístup třetí strana.

TREZOR, NANO S a další hardwarové peněženky

Ledger NANO S vs. TREZOR

Ledger NANO S vs. TREZOR

Za nejbezpečnější způsob pro uložení kryptoměn se považují hardwarové peněženky. Tato malá zařízení, která svoji velikostí připomínají obyčejné USB flash disky, jsou k dostání už i v českých internetových obchodech. Mezi nejznámější hardwarové peněženky se řadí TREZOR. Tato peněženka se prodává za necelé tři tisíce korun. Další populární hardwarovou peněženkou pro uchování bitcoinu i dalších kryptoměn (Ethereum, Litecoin atd.) je například miniaturní Ledger Nano S. Cena této peněženky se pohybuje kolem dvou tisíc.

Hardwarové peněženky patří spolu s papírovými peněženkami mezi tzv. Cold Wallet peněženky. Takto se označují offline úložiště kryptoměn, které nejsou připojené k internetu. Bitcoiny (a další kryptoměny) uložené na těchto peněženkách jsou tak v bezpečí před útoky hackerů, které ve světě digitálních měn představují skutečnou hrozbu.

NÁVOD: JAK NA TREZOR

Trezor T podporuje 8 kryptoměn

Trezor T podporuje 8 kryptoměn

Za vznikem populární HW peněženky stojí česká firma Satoshi Lab. Navzdory tomu se TREZOR dodává pouze s anglickým návodem a českou verzi nenajdete ani na webu společnosti.

Při objednání TREZORu dostanete kromě samotné peněženky také USB kabel, klíčenku a již zmiňovaný návod v angličtině. Po prvním připojení Trezoru k PC se zahájí stahování a instalace souborů, které vám umožní propojit zařízení s internetovou peněženkou TREZOR Wallet (původně MyTrezor). Po propojení trezoru s online peněženkou může dojít k aktualizaci firmwaru Trezoru. Pokud máte firmware nejnovější, tak se vám na počítači zobrazí stránka pro nastavení Trezoru, kde nejprve zvolíte název zařízení (Device label).

KDE KOUPIT TREZOR

PRODEJCEDOSTUPNÉ MODELYCENAPOŠTOVNÉ 
AlzaTrezor T, Trezor ONE1 490 Kčod 35 KčKoupit
Trezor.ioTrezor T, Trezor ONE84 EUR (cca 2 200 Kč)17 EUR (cca 400 Kč)Koupit

V pokročilém nastavení (Advanced Settings) máte tři bezpečnostní prvky: zálohování (Recovery seed), PIN a dodatečné heslo pro obnovu dat (passphase encryption). PIN je číselné heslo, které si zvolíte a které budete vyplňovat před každou transakcí. Recovery seed je 12 až 24 anglických slov, které vám Trezor vygeneruje a pomocí kterých můžete obnovit data z ukradeného nebo ztraceného Trezoru. Tato slova si napište ideálně někde na papír a pečlivě je uschovejte. Poslední heslo (passphase encryption) použijete jen při obnově zálohovaných dat.

Posílání transakcí přes Trezor je skutečně jednoduché. Nejprve propojíte Trezor s počítačem a pak přes peněženku Trezor Wallet vyplníte adresu příjemce a množství posílané kryptoměny. Následně musíte vyplnit PIN, který jste si zvolili. Jakmile vyplníte správný PIN, tak se vám podrobnosti o transakci zobrazí na displeji Trezoru a vy je stisknutím pravého tlačítka potvrdíte (2x, nejprve adresu, pak částku). K odeslání transakce tedy potřebujete znát PIN a musíte mít Trezor u sebe.

Papírové peněženky na kryptoměny

Papírová peněženka na kryptoměny

Papírová peněženka na kryptoměny

Papírová peněženka není nic jiného, než privátní klíč napsaný na papíře. Například při nákupu z automatu pro kryptoměn (bitcoinmatu) vám automat vytiskne právě papírovou peněženku. Pokud si chcete kryptoměny z online peněženky převést na papírovou peněženku, tak si samozřejmě musíte vytvořit novou peněženku. A to ideálně pomocí nějakého důvěryhodného open-source programu, který vám offline vygeneruje novou peněženku (s novým privátním klíčem a s adresou pro přijímání plateb). Tyto údaje si potom vytisknete a dobře schováte.

Tisknout si privátní klíč online peněženky nemá smysl, protože hackeři už jej mohou dávno mít. Digitální mince z papírové peněženky si vyberete tak, že si stáhnete/založíte nějakou peněženku přes počítač a pak do ní přepíšete privátní klíč. Ten rozpozná, kolik mincí na vaší peněžence je, a vy s nimi můžete libovolně naložit.

Obchodování kryptoměn bez kryptoměn

Investování do kryptoměn jinak - obchodování CFD u Plus500

Investování do kryptoměn jinak – obchodování CFD u Plus500

Prostřednictvím CFD lze vydělávat na růstu i poklesu cen kryptoměn a to bez toho, abyste je skutečně vlastnili. Při obchodování CFD tedy nemusíte řešit žádné virtuální ani hardwarové peněženky. CFD je unikátní obchodní nástroj, který jen kopíruje cenu skutečné kryptoměny. Při obchodování s CFD tedy nekupujete ani neprodáváte kryptoměnu, ale jen kontrakt, který se jako daná kryptoměna chová. Obchodování těchto kontraktů umožňují CFD brokeři. Mezi nejznámější brokery v Česku patří licencovaná společnost , která provozuje internetovou platformu v češtině. Plus500 také nabízí bezplatný a časově neomezený demo účet, na kterém můžete obchodování bez rizika testovat.

Bitnami