Funkčnost

JAK KRYPTOMĚNY FUNGUJÍ

Proč kryptoměny vznikly a jsou tak populární? Původně vznikaly jako programátorský koncept decentralizované neovlivnitelné, nepadělatelné anonymní měny. Měly umožnit převést anonymně velké množství peněz kamkoliv na světě ve velmi rychlém čase a s nízkými nebo žádnými poplatky.

Za hlavní přednosti a zároveň důvody úspěchu kryptoměn lze tedy považovat:

  • Otevřenost a transparentnost
  • Prozatím ji nereguluje žádná veřejná instituce
  • Decentralizace
  • Nízké poplatky za transakce
  • Relativní anonymita 

Transparentnost je zajištěna díky technologii blockchain, tzv. online účetní knize kryptoměn. Blockchain je distribuovaná decentralizovaná databáze, která uchovává všechny transakce v kryptoměnách provedené. Fakt, že je distribuovaná znamená, že neexistuje žádný centrální bod nebo jeden server, který by uchovával informace. Každý uživatel je hlavním uzlem systému a má k dispozici originální verzi všech informací v tomto systému. Spousta světových bank, nadnárodních společností a další firmy investují do blockchainové technologie obrovské peníze, jelikož věří, že tato technologie bude v budoucnu velkou roli. Blockchain je opravdu komplexní věc a pochopit, jak samotné transakce, ověřování a chod blockchainu funguje, není otázkou pár minut. 

Každá transakce je chráněna speciálně šifrovaným elektronickým podpisem, kterým musí být před odesláním validována. O validaci transakcí se starají samotní uživatelé sítě (těžaři), kteří jako odměnu za potvrzování získávají kryptoměny. To umožňuje najít vlastníka každé konkrétní skupiny mincí.

Kryptoměny můžete těžit i vy doma, na svých grafických kartách (k tomu přizpůsobených) ale spíše budete ve ztrátě, než v zisku. Dříve, když těžení kryptoměn začínalo, šlo si celkem slušně vydělat, ale dnes jsou energetické a hardwarové náklady na vytěžení jednoho bitcoinu tak obrovské, že normální člověk není schopen být v plusu. Kryptoměny v největší míře těží na obrovských farmách, kde mají desetitisíce přístrojů. 

Jak už jsem zmínil výše, těžení už není to co bývalo. Dříve stačily následující kroky:

  • Vybrat si, kterou kryptoměnu chcete těžit.
  • Zajistit si co nejlepší hardware pro těžbu.
  • Stáhnout si volně přístupný software pro těžbu vybrané kryptoměny.

Ale nyní už to bohužel takto nefunguje. Jak už bylo výše zmíněno, kryptoměnami, konkrétně bitcoinem můžete například zaplatit kávu i u nás v české republice. Zajet si na ni můžete například do pražské kavárny Paralelní Polis. Bitcoiny a Litecoiny ale můžete platit i na eshopu Alza.cz. 

Pokud chcete s kryptoměnami platit, obchodovat je, musíte nejdřív nějaké vlastnit. Tedy, nakoupit je. Pokud si to chcete vyzkoušet jak takový nákup probíhá, možností máte více.  

Úplně první, co byste měli před nákupem kryptoměn udělat je, obstarat si peněženku (doporučuje se spíše offline, například Bitcoin Wallet). Je důležité mít kam kryptoměny uschovat, aby byly v bezpečí.

Samotný nákup pak probíhá přes systémy (burzy/směnárny) např. český Simplecoin nebo zahraniční Cionbase, nebo fyzicky v bitcoinmatu (Paralelní Polis v pražských Holešovicích nebo v Alze, taktéž v Holešovicích)

Pokud všechny nakoupené bitcoiny neutratíte, můžete si je ponechat a držet za účelem dlouhodobé investice, nebo s nimi také můžete obchodovat. 

Jak to všechno funguje pod pokličkou? Čtěte dál, následující základy je dobré si osvojit už z důvodu bezpečnosti.

Veřejné a soukromé klíče

Všechny transakce v blockchainu jsou
veřejné. Vidíte ale pouze mezi kterými
čísly účtů (veřejnými klíči) proběhly,
jejich majtele neznáte.

Účetní kniha kryptoměny není jen pasivní záznam, jedná se o program, který zároveň umožňuje přístup do knihy a tvorbu nových záznamů.

Nové záznamy jsou zpravidla nové účty a nové transakce.

Když chcete používat kryptoměnu, budete v první řadě potřebovat účet v síti této kryptoměny. Účty je možné vytvářet libovolně a zadarmo.

Každý účet je pak definován veřejným a soukromým klíčem, které je možné přirovnat k číslu účtu a přístupovému heslu k tomuto účtu.

Veřejný klíč

Veřejný klíč představuje u kryptoměny číslo účtu. Zpravidla vypadá nějak takto:

1NxDf5DHNu9YiQBARnwW2ftr8PujDcbZtk

Je to tedy řetězec čísel a malých a velkých písmen. Veřejný klíč nemusíte nijak skrývat, naopak, budete ho poskytovat všem, kdo vám bude chtít poslat peníze.

Když totiž někomu posíláte kryptoměnu, potřebujete znát jeho veřejný klíč. Ve své digitální peněžence pak zadáte tento veřejný klíč, určíte množství peněz k převodu a máte hotový příkaz k převodu, který můžete poslat do sítě, aby ho zpracovala a peníze převedla.

Soukromý klíč

Soukromý neboli privátní klíč je přístupové heslo k vašemu účtu s kryptoměnou. Vypadá podobně jako veřejný klíč:

rBd2uWuPLVwnyMfXhGPkMBcWGKR8MDgcui

Pro soukromý klíč ale platí jeden zásadní rozdíl od klasických hesel, a to že pro přístup k účtu stačí znát jen soukromý klíč, ten veřejný znát nemusíte. Zatímco ke klasickému bankovnímu účtu se přihlašujete pomocí kombinace přihlašovacího jména/čísla a hesla, přičemž jeden bez druhého je vám k ničemu, u kryptoměn stačí mít soukromý klíč.

Soukromý klíč je tedy u kryptoměn ta nejdůležitější věc. Mimochodem, proto výše uvedený příklad samozřejmě není skutečný soukromý klíč k žádnému účtu.

Celá bezpečnost kryptoměn se tedy točí okolo bezpečného uchování vašeho soukromého klíče (klíčů). Jakmile někdo získá soukromý klíč, získá neomezenou kontrolu nad daným účtem a může z něj vyvést všechny peníze. A všechny transakce jsou nevratné, neexistuje žádná centrální autorita, která by mohla peníze na napadený účet vrátit!

To má obrovský význam. Pro srovnání, pokud se něco stane s vaším bankovním účtem, může vám pomoct jeho správce, tedy banka. Účty s kryptoměnami ale žádného centrálního správce nemají, nikdo vám pomoct tedy nemůže. K účtu s kryptoměnou má přístup pouze a jen osoba s platným soukromým klíčem, její identitu nikdo neověřuje.

Nevratnost transakcí

Transakce s kryptoměnami jsou definitivní a nevratné. To je významné ze dvou důvodů. Ten první jsme už zmínili, pokud vám někdo odcizí kryptoměnu z vašeho účtu, protože nějak získal váš soukromý klíč, peníze vám už nikdo nevrátí, tedy pokud to neudělá sám zloděj.

Ten druhý je nutnost si dávat pozor, komu posíláte peníze. Pokud totiž naletíte nějakému podvodu a pošlete mu sami a dobrovolně peníze, také vám je nikdo nebude moct nikdy vrátit. To samé platí, pokud se pouze spletete a zadáte špatný veřejný klíč příjemce platby. Jakmile peníze odejdou z vašeho účtu, je konec. Vrátit vám je může jen ten, kdo je dostal na svůj účet. A to se v drtivé většině případů nikdy nestane.

Bitnami