Během vrcholu pandemie koronaviru Covid-19 se staly digitální měny vydané centrální bankou středem pozornosti. Jak se nezaměstnanost blížila novému rekordu, vlády spěchaly s novým řešením. Přechod na digitální měnu by kromě digitalizace měny mohl ušetřit i několik miliard amerických dolarů.

Zefektivnění nejen podpory v nezaměstnanosti

Ve Spojených státech amerických představuje podpora v nezaměstnanosti okolo 1 000 USD za každého dospělého a okolo 2 400 USD za manželský pár týdně. 120 milionů z těchto plateb bylo odesláno přímo, 35 milionů prostřednictvím šeku a 4 miliony předplacenou debetní kartou.

Během vrcholu pandemie koronaviru se rozvířila debata, zda použít digitální dolar k poskytování dalších stimulačních služeb. Digitalizace amerického dolaru by znamenala větší efektivnost, omezení fyzického kontaktu a ušetření několika miliard dolarů na distribuci.

Dle průzkumu Spotřebitelské federace USA stála distribuce a kontrola vyplacených šeků mezi 1 – 10% celkové částky. V průměru to vychází na 10 – 100 USD za pouhou kontrolu daného šeku. Poplatky za další distribuci se pohybují do 5 %. Některé americké státy mají poplatky o mnoho vyšší.

Koncept digitálního dolaru a jiné

Project Digital Dolar ve spolupráci s inovativní společností Accenture již představil vlastní whitepaper. Projekt vedl bývalý předseda Komise pro obchodování s komoditami, Christopher Giancarlo. V týmu figurovalo několik dalších odborníků na ekonomii a technologii blockchain.

S rostoucí hrozbou ze strany Číny, která již dokončuje práce na svém digitálním jüanu, se do závodu o vlastní CBDC zapojuje mnoho států po celém světě. Kromě Číny a USA se digitální měny vydané centrální bankou dostaly i do Evropy.

Závěr

Podle mnoha odborníků na kryptoměny nabízejí digitální měny výhodu rychlejšího vyřízení přeshraničních plateb, větší transparentnost a dostupnost, ale také efektivnost a snížení nákladů o několik miliard dolarů.

Problém však nastává tehdy, kdy některé totalitní státy mohou využívat CBDC k omezování lidských práv, manipulaci a obcházení sankcí ze stran jiných národů, což může mít za následek do budoucna mnoho problémů

Zdroj: kryptomagazin.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Bitnami